اکنون ثبت نام کنید
2020 May 31

All About Cinema

تحلیل فیلم 13

13 سیزده

این فیلم خیلی ساده هست جلوه های ویژه ندارد صحنه های اکشن ندارد اما با این حال تا بخواهید استرس توش پیدا میشود ( اگر خودتان را جا نقش اول بگذارید ) .
یک کار جالبی که اول فیلم شاهد ان هستیم این هست که آخرین صحنه فیلم را همان اول نشان میدهد بعد یک فلش بک سه روزه میزند و داستان را روایت میکند .
در اوایل فیلم شما شاهد یک جامعه واقعی هستی که مردم با بدبختی پول در میاورند ( 18 سال کار پدر و مادر میشود یک خانه ) یا مرد تزریقی بود و توی تزریق اوردوز کرد ، پسر برای اینکه پول در بیاره میرفت سیمکشی بدون جواز میکرد و ... تقریبا یک جامعه داغون را نشان میدهد و وقتی به اون تبهکار ها میرسد اوج خراب بودن جامعه را نشان میدهد و اینکه پلیس هم نتوانست تا آخر فیلم کسی را بگیر جا تعجب دارد .
توی این فیلم اعداد خیلی آشکارا حضور دارند و بروز میکنند . در دقیقه 20 عدد اصلی فیلم 13 نشان داده میشود و اولین اشاره به اسم فیلم زده میشود .در ادامه اسم طرف 13 میشه ماشینش هم 13 میشه دیگه اسم نداره .
چراغ مرگ : همون چراغی وقتی روشن میشه باید شما اسلحه را بچکانید . خیلی جالب هست که یک عنکبوت روش گذاشته بودند عنکبوت یکجورای نماد تاریکی هست و در جاهای تاریک هست اما اون لامپ میخواهد عنکبوت ما را روشن کند ، صدای که در هنگام روشن شدن لامپ میاد خیلی جالب هست موقعی که میگه چراغ را روشن کن یک صدا میاد که صدای زدن کلید هست اما این صدا بیشتر شبیه صدای وصل کردن برق در اعدام با صندلی برق هست و این شباهت صدایی باعث میشود به طور ناخوداگاه به شما استرس زیادی وارد شود و استفاده از این صدا خیلی کار جالبی هست .
دقیقه 32 یک پیر مرد میاد و نقش پدر روحانی را بازی میکند که در ادامه میفهمیم که طرف کنده خلاف کار ها است .
صحبتی که میکند خیلی جالب و قابل تامل هست : " ما یک روزی به دنیا می آییم و یک روز میرویم باید منطقی برخورد کرد " امیر المومنین در مواجه با خوارج میگویند : کلامکم حق و یراد الباطل ( کلام شما حق است اما نتیجه شما باطل هست ) اینجا باید این حرف را گفت که : این سخن درست هست اما نتیجه ای که میخواهد بگیر غلط هست .
تا دقیقه 34 شما هنوز نمیدانید دارد چه اتفاقی می افتد و بعد از ان تازه میفهمید که اینها میخواهند بزنن سر هم را ... کنن
سه مرحله هست :
مرحله اول یک تیر دادن شماره 13 شلیک نکرد مرحله دوم نفر پشتیش نتوانست شلیک کند و البته خودش هم شلیک نکرد در مرحله نهایی 13 با 6 می افتد که یکجورایی با هم از قبل تماس(کانتکت) داشتن .
راستی اون پیره مرده بود یک حرف دیگر هم میزند میگه : " وقتی یک کاری را شروع کردی پاش وایسا و تا آخر برو ، هیشکی مجبورت نکرد بود " این حرف خیلی قشنگی هست اگر خودم انسان به خودش بگویید نه یکی دیگه به آدم بگه ( بیرون گود نشسته میگه لنگش کن ؟)
به نظر فیلم ساده ی بود اما قشنگ هم هست ارزش یکبار دیدن را دارد ،
*نام و نام خانوادگی * مدرک تحصیلی
* تاریخ تولد

* پست الکترونیک
* جنسیت * تلفن تماس
* وضعیت تاهل * نظام وظیفه
* آدرس * توضیحات
کد امنیتی