اکنون ثبت نام کنید
2020 December 1

All About Cinema

بیوگرافی

زندگی نامه و نکات زندگی شخصی کمال تبریزی

نام کامل :

کمال مصفای تبریزی

تاریخ و محل تولد:

5 مهر , 1338 تهران - استان تهران - ایران

قد:

0 سانتیمتر

بیوگرافی :

بیو گرافی و زندگینامه کمال تبریزی - Kamal Tabrizi در سایت سی ویو :

کمال مصفای تبریزی - Kamal Mosafay Tabrizi - معروف به کمال تبریزی - Kamal Tabrizi - زادهٔ ۵ مهر ۱۳۳۸ ، تهران ، کارگردان ایرانی است.زندگی نامه کمال تبریزی

تبریزی فارغ التحصیل رشتهٔ سینما و تلویزیون از دانشگاه هنر است. او تا به حال در رشته‌های تدوین ، تهیه و تولید ، صحنه و لباس ، فیلم‌برداری ، فیلمنامه و کارگردانی فعالیت کرده‌است. او یکی از دانشجویان شرکت کننده در ماجرای اشغال سفارت آمریکا در ایران است. کمال تبریزی از سال ۱۳۵۸ با فیلم کوتاه «انقلابی بزرگتر از انقلاب اول» فعالیت هنری خود را شروع کرد. وی شروع فعالیت سینمایی خود را با فیلمبرداری فیلم آوای غیب ( سعید حاجی میری ) در سال ۱۳۶۲ شروع کرد. وی در سال 1364 به عنوان دستیار کارگردان " ابراهیم حاتمی کیا" در فیلم" هویت" ، تجربه ای را در زمینه ی کارگردانی به دست آورد. کمال تبریزی از جمله فیلمسازانی است که در حوزه سینمای جنگ ( دفاع مقدس ) فعالیت چشمگیری از خود نشان داده است.

تبریزی در سال 1366 اولین تجربه ی مستقل فیلم سازی اش را با فیلم "عبور" ارائه داد که فیلم نامه ی این اثر را نیز خود او نوشته بود. فیلم عبور دارای ضعف هایی بود که تنها تجربه می توانست آنها را برطرف کند ولی به عنوان اولین اثر تبریزی فیلمی قابل قبول بود. دومین فیلم بلند تبریزی" در مسلخ عشق" نام داشت که در سال 1369 ساخته شد و چندان مورد توجه قرار نگرفت. تبریزی سومین اثر خود را در سال 1372 با نام "پایان کودکی" ( کودک قهرمان ) ساخت که آغازی برای دوران درخشش او بود. وی در سال 1374 دست به تجربه ای جسارت آمیز زد و نخستین فیلم کمدی-جنگی سینمای ایران را با نام "لیلی با من است" را ساخت.این فیلم که نوشته ی رضا مقصودی است از خط قرمز ها عبور کرد. این فیلم با استقبال بسیار خوبی از سوی تماشاچیان روبه رو شد. تبریزی با فیلم «لیلی با من است» توانایی های خود را به اثبات رساند. این فیلم یکی از بهترین نمونه های سینمای کمدی به شمار می آید. تبریزی چندی بعد با فیلم «مهر مادری» که فضای تلخ زندگی بچه های بی سرپرست را به نمایش می گذاشت جای پای خود را در سینمای ایران محکم تر کرد.

کمال تبریزی پروژه ی بعدی اش را در سال 1377 با نام" شیدا" ساخت. تبریزی بار دیگر به سراغ جنگ رفت اما این بار جنگ موضوع حاشیه ای بود که در متن آن ماجرایی عاشقانه روایت می شود. فیلم بعدی تبریزی که در سال 1381 ساخته شد" گاهی به آسمان نگاه کن" نام داشت که فیلم نامه ی آن اثر فرهاد توحیدی و برداشتی آزاد از کتاب مرشد و مارگاریتا نوشته ی بولگالف نویسنده ی روسی تبار است. فیلم"فرش باد" اثر دیگری از کمال تبریزی است که محصول مشترک ایران و ژاپن است که در سال 1381 ساخته شد و قرار بود به نوعی تبلیغاتی درباره ی ایران به خصوص اصفهان باشد. فرش باد با اینکه بهترین فیلمی ست که ایران با سایر کشورها تولید کرده اما جنبه های تبلیغاتی به فیلم صدمه زده است ولی با این وجود این فیلم هم از سوی منتقدان و هم از سوی تماشاگران با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.

فیلم بعدی تبریزی فیلم پرسر و صدای "مارمولک" است که بر اساس فیلم نامه ای از پیمان قاسم خوانی در سال 1382 ساخته شده است مارمولک به دلیل مضمون و جمع آوری یکباره از سینماها بسیار جنجالی شد.داستان فیلم رضا مثقالي معروف به رضا مارمولك دزد سابقه داري است که با پوشیدن لباس یک روحانی از زندان فرار میکند.... این فیلم هنوز بعد از سال ها محبوبترین فیلم کمال تبریزی بین تماشاگران است.

کمال تبریزی فیلم "یک تکه نان"که در سال 1383 ساخت که فیلمی معناگراست و در باره ی گروهي از جوانها ست که براي استخدام در اداره محيط باني بايد در مسابقه اي شركت كرده و مسيري سخت را طي كنند تا به هدف برسند. وی در سال 1385 فیلم"همیشه پای یک زن در میان است" را بر اساس برداشتی آزاد از کتاب غیر قابل چاپ نوشته ی سید مهدی شجاعی ساخت. فیلم"پاداش"تبریزی که در سکوت خبری ساخته شد بعدها توقیف شد و البته سجاد پور طی صحبت هایی که با تهیه کننده ی این فیلم داشته است اعلام کرده ست که این فیلم در صورت حذف برخی صحنه ها قابل پخش خواهد بود.داستان این فیلم درباره ی يكي از مديران دولتی است كه به ماموريت هاي خارجي متعدد مي رود تا اينكه در يك نوبت او را براي تشويق به سفر حج مي فرستند. از فیلم های دیگر کمال تبریزی میتوان به فیلم های از رئیس‌جمهور پاداش نگیرید ، طبقه حساس ، امکان مینا ، مارموز و ما همه باهم هستیم اشاره کرد.

گردآوری و ویرایش:   سی ویو - پایگاه اطلاعاتی سینما
                               30view -  all about Cinema
*نام و نام خانوادگی * مدرک تحصیلی
* تاریخ تولد

* پست الکترونیک
* جنسیت * تلفن تماس
* وضعیت تاهل * نظام وظیفه
* آدرس * توضیحات
کد امنیتی