اکنون ثبت نام کنید
2020 December 1

All About Cinema

بیوگرافی

زندگی نامه و نکات زندگی شخصی سعید راد

نام کامل :

احمد سعید حق‌پرست راد

تاریخ و محل تولد:

4 آبان , 1323 تهران - استان تهران - ایران

قد:

0 سانتیمتر

همسر:

نوش آفرین [ 1354 تا 1362 ] ( دو پسر بنام سام و نگاه )
[ 1354 تا 1371 ] ( طلاق گرفته )

بیوگرافی :

بیو گرافی و زندگینامه سعید راد - Saeed Rad در سایت سی ویو :

احمد سعید حق پرست راد - Ahmad Saeed Haghparast Rad - مشهور به سعید راد - Saeed Rad زادهٔ ۴ آبان ۱۳۲۳ در تهران ، بازیگر و نمایشنامه نویس ایرانی است. راد پس از اینکه در اواسط دهه ۱۳۶۰ ممنوع التصویر شد ایران را ترک کرد و در سال ۱۳۷۸ پس از سال ها دوری از سینما به وطن خود بازگشت و حرفه ی خود را تاکنون ادامه داده است. سعید راد در ششمین دورهٔ جشنوارهٔ سپاس در سال ۱۳۵۳ برندهٔ تندیس سپاس برای بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم تنگنا شد ، وی همچنین در سال ۱۳۹۰ در سی امین جشنوارهٔ فیلم فجر ، برای فیلم گیرنده برندهٔ دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد در بخش نگاه نو گردید.زندگی نامه سعید راد

سعید راد در محله ی بخشِ چهار ، هشت‌گنبزون‌ِ حسن‌آباد چشم به جهان گشود و بعد از پنج سالگی به همراه خانواده به محله‌ای جدید در شمیران ( تجریش ) درون کوچه ای به نام فردوسی سکنی گزید ، کوچه‌ای مشهور که به انتهای آن نامِ «کوچه روشنفکران» اطلاق می‌شد و در آنجا خانه‌ی جلال آل‌احمد ، نیما یوشیج ، علی آزاد و داریوش رفیعی نیز قرار داشت. به گفته‌ی خودش او و «شراگیم یوشیج» پسر نیما ،  دوست بوده‌اند.

راد دوران تحصیلات ابتدایی را در مدرسه‌ی نیکی علاء آغاز نمود. سپس در مدرسه‌ی شاپور تجریش ( نام دیگر رشید یاسمی ) که محل کنونی موزه سینما است ، دوران دبیرستان خود را شروع کرد. جلال مقدم دبیر انشاء او در مقطع اول دبیرستان بوده است. همچنین در ادامه می‌گوید با توجه به دوستی‌اش با فرخ ساجدی و متناسب با آن ، بازیِ ساجدی در فیلم پنجره ( ساخته‌ی جلال مقدم ، ۱۳۴۹ ) توانسته در صحنه‌ی فیلم‌برداری فرصت دیدار او را دوباره بدست بیاورد. با او گپ و گفتی می‌کند و به خاطرش می‌اندازد که او دبیر انشاء وی بوده است و مقدم در جواب به طنز پاسخ می‌دهد: "حالا خُب که چی؟!".

سعید در دوران دبیرستان بسکتبال بازی میکرد. راد در دوران تحصیل متوسطه ( از کلاس هشتم ) به مدرسه اندیشه ( مدرسه ایتالیایی ها ) منتقل شد و در آن مدرسه با احمد نجفی و برادرانش هم شاگردی بود.

رشته تحصیل سعید راد طبیعی ( تجربی ) بود. پس از پایان تحصیلات متوسطه ، راد مقطع دانشگاهی را در دانشگاه کشاورزی کرج ( پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران ) ادامه داد. در ادامه‌ی جوانی به رشته‌ی بولینگ جذب شد و و در این رشته به قهرمانی نیز رسید. اساتیدش در این رشته کامبیز کیانی و محمد شهریاری بودند. پاتوق سعید در مجموعه فرهنگی ورزشی شهید چمران ( بولینگ پرسپولیس: علی عبدُه ) بوده است. در این مجموعه ورزشی اولین بار در دیدار با علی زرین دست به سعید راد پیشنهاد بازیگری شده است که در جواب نه می‌گوید.

سعید راد از سال ۱۳۴۷ به فعالیت در سینما پرداخت. در سال ۱۳۵۰ ، با بازی در فیلم فاتحین صحرا بازیگری را آغاز کرد. سعید راد در گفتگو با فریدون جیرانی در برنامه آپارات شماره ۱۱ به این نکته اشاره می‌کند که عباس شباویز به دلیل همزمانی ساخت فیلم همای سعادت ( تاپی چاناکیا ، ۱۳۵۰ ) ، این پروژه باعث شد مدتی متوقف بشود که در نهایت سعید راد به دلیل همذات‌ پنداری بسیار با کلیت و سوژه‌ی فیلم سهم خود را در یک آژانس تبلیغاتی فروخت در این کار تزریق کرد. اما باز در نهایت کار به اتمام نرسید و مجددا فیلم دچار وقفه شد. این‌بار باربد طاهری ( داماد عباس شباویز ) به پروژه اضافه می‌شود و سهم راد را تسویه می‌کند و تهیه‌کنندگیِ دوم را برعهده می‌گیرد.

در فیلم هزار بار مردن ( جلال مهربان ) راد با علی آزاد و مهدی فخیم زاده همبازی بوده است. سعید راد ، پس از اینکه در اواسط دههٔ ۱۳۶۰ ممنوع التصویر شد ، ایران را ترک کرد و مدتی در پاکستان ، هند ، کانادا و ایالات متحدهٔ آمریکا به‌سر برد. وی در سال ۱۳۷۸ به وطن بازگشت و پس از سالها دوری از سینما ، در دوئل به کارگردانی احمدرضا درویش ایفای نقش کرد. او همچنین پدربزرگ آدام همتی بازیکن فوتبال ایران میباشد.

گردآوری و ویرایش:   سی ویو - پایگاه اطلاعاتی سینما
                               30view -  all about Cinema
*نام و نام خانوادگی * مدرک تحصیلی
* تاریخ تولد

* پست الکترونیک
* جنسیت * تلفن تماس
* وضعیت تاهل * نظام وظیفه
* آدرس * توضیحات
کد امنیتی