اکنون ثبت نام کنید
2021 January 25

All About Cinema

بیوگرافی

زندگی نامه و نکات زندگی شخصی حسن فتحی

نام کامل :

حسن فتحی

تاریخ و محل تولد:

2 سپتامبر , 1959 نظام آباد - استان تهران - ایران

قد:

0 سانتیمتر

همسر:

اعظم بروجردی [ ؟ تا اکنون ] ( 2 پسر بنام محمدرضا و امیر حسین )

بیوگرافی :

بیو گرافی و زندگینامه حسن فتحی - Hassan Fathi در سایت سی ویو :

حسن فتحی  - Hassan Fathi - زاده ۱۰ شهریور ۱۳۳۸ - تهران ، محله نظام‌آباد - کارگردان و فیلم‌نامه‌ نویسِ سینما ، تلویزیون و تئاترِ ایرانی است.زندگی نامه

فتحی از جانب پدر اصالتی خوانساری و از جانب مادر اصالت آذری دارد. وی دارای مدرک لیسانس روان‌شناسی از دانشگاه شهیدبهشتی تهران و فوق لیسانس رشته کارگردانی نمایش از دانشگاه آزاد اسلامی است. فتحی فعالیتهای هنری خود را با بازیگری تئاتر در دوران دانشجویی آغاز کرد ولی به طور جدی از سال ۱۳۶۸ با نوشتنِ نقدِ تئاتر و سینما در مجلاتی همچون سروش ، تماشاخانه ، دنیای تصویر و نمایش و نیز نویسندگی و کارگردانیِ تئاتر وارد دنیای هنر شد؛ که از این حیث او را می‌توان یک کارشناس و محقق هنر و سینما برشمرد.

از سال ۱۳۷۲ خورشیدی به تلویزیون وارد شد و به ساختِ سریال پرداخت و از سال ۱۳۸۳ خورشیدی با ساختِ فیلمِ سینماییِ ازدواج به سبک ایرانی به جمعِ کارگردانان سینمای ایران پیوست. فتحی همچنین در دانشگاه‌های مختلفی به عنوانِ استاد تدریس می‌کند و هم اکنون مدیر آموزشی مؤسسه فرهنگی هنری کارنامه است.

حسن فتحی که یکی از کارگردان‌های مهم در عرصه سریال سازی در دو دهه گذشته سیما به حساب می‌آید با علاقه وافر خود به فرهنگ معاصر نشان داده است که می‌توان سریال‌های پر مخاطب را در سبک و سیاق متفاوت بر صفحه جادویی تلویزیون در حالی منعکس نمود که مخاطب با کاراکترهای داستان همدلی قابل قبولی نشان دهد. شاخصه مهم آثار تلویزیونی او دیالوگ‌های خاص با ضرباهنگ مناسب و استفاده به جا از آنها در بستر فیلم نامه‌ای قابل قبول و در بسیاری از لحظات ساختار شکن است. همین امر در بررسی کلیت آثار او برگ برنده سریالهای پر مخاطب کارنامه هنری اوست. شناخت خوب او از جامعه معاصر و آشنایی او با موضوعات مورد پسند متناسب با فرهنگ بومی تماشاگر ایرانی آثار او را در رده بهترین مجموعه‌های تلویزیون در دو دهه گذشته قرار داده است.

حسن فتحی معمولاً از یک خواننده برای موسیقی های میانی و پایانی مجموعه‌های تلویزیونی اش استفاده می کند. او با خواننده های سر شناسی همچون احسان خواجه امیری ، محسن چاوشی ، علیرضا قربانی و محمد اصفهانی همکاری داشته است. مجموعه‌های تلویزیونی پهلوانان نمی‌میرند ، شب دهم ، میوه ممنوعه ، مدار صفر درجه و شهرزاد از آثار ماندگار حسن فتحی در عرصه فیلم سازی تلویزیونی است.

گردآوری و ویرایش:   سی ویو - پایگاه اطلاعاتی سینما
                               30view -  all about Cinema
*نام و نام خانوادگی * مدرک تحصیلی
* تاریخ تولد

* پست الکترونیک
* جنسیت * تلفن تماس
* وضعیت تاهل * نظام وظیفه
* آدرس * توضیحات
کد امنیتی