اکنون ثبت نام کنید
2020 November 23

All About Cinema

خلاصه داستان فیلم

شرحی از داستان فیلم شهرزاد

 شهرزاد

معرفی و خلاصه داستان سریال ویژه شبکه نمایش خانگی شهرزاد [1394- ] Shahrzad در سایت سی ویو :


دختر یکی از نوچه های بزرگ آقا که در شرایط بسته آن روزها ، اجازه پیدا کرده درس بخواند و دکتر شود. او سال هاست عاشق فرهاد پسر نزدیک ترین دوست پدرش است. قصه عشق شهرزاد به فرهاد از روز کودتای 28 مرداد 1332 وارد مرحله جدیدی می شود. فرهاد به دلایلی جانش را مدیون بزرگ آقا می شود و او شهرزاد را تهدید می کند که یا فرهاد را به میدان تیرباران می فرستد یا مجبور است با دامادش ازدواج کند. شهرزاد برای زنده ماندن فرهاد ، از او می گذرد و تن به این ازدواج ناخواسته می دهد.درباره سریال

شهرزاد مجموعه‌ای نمایشی که فصل اول آن در سال ۱۳۹۴ در ۲۸ قسمت و فصل دوم آن نیز در سال ۱۳۹۶ در حال پخش است. کارگردان این سریال حسن فتحی و تهیه‌کننده آن محمد امامی است. پخش این سریال به صورت هفتگی از طریق مراکز عرصه فیلم سراسر کشورانجام شد.  سریال شهرزاد را می‌توان پر فروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین سریال نمایش خانگی ایران دانست. علی نصیریان ، ترانه علیدوستی ، شهاب حسینی ، مصطفی زمانی و پریناز ایزدیار بازیگران نقش‌های اصلی این مجموعه هستند. جشن سریال شهرزاد در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد ، بلیت این جشن در مدت ۴۵ دقیقه اینترنتی فروخته شد ، این جشن باحضور عوامل و بازیگران و مردم برگزار شد و از این سریال تقدیر به عمل آمد. پخش «فصل دوم سریال شهرزاد» از روز دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ( ۱۹ ژوئن ۲۰۱۷ ) به صورت هفتگی آغاز شد.داستان :

( ترانه علیدوستی ) دانشجوی پزشکی و فرهاد ( مصطفی زمانی ) دانشجوی ادبیات و روزنامه‌نگار عاشق هم هستند و می‌خواهند با هم ازدواج کنند. داستان در سال ۱۳۳۲ و زمامداری دکتر مصدق اتفاق می‌افتد. پدران این دو از افراد گوش به فرمان شخصی متنفذ به نام بزرگ آقا ( علی نصیریان ) هستند. تحولات ۲۸ مرداد فرهاد را که روزنامه‌نگار و از طرفداران پر و پا قرص مصدق است ، به دلیل اتهام به قتل و توطئه علیه سلطنت به پای چوبه دار می‌کشد ، اما بزرگ آقا او را نجات می‌دهد. پس از آن ماجرا که دیگر فرهاد کمی از وحشت زدگی اش کم شده تصمیم می‌گیرند تا مراسم عروسی بگیرند. همه خوش‌حال اند به جز پدر شهرزاد که میلی به این ازدواج ندارد. از آن طرف بزرگ آقا دختری به نام شیرین ( پریناز ایزدیار ) دارد که با پسر عموی خود قباد ( شهاب حسینی ) ازدواج کرده است. قباد که هیچ میلی به این دختر بدزبان مغرور ندارد چون او عاشقش است، به خاطر پدر قدرتمندش بزرگ آقا که عمویش می‌شود سکوت می‌کند و مجبور می‌شود بسوزد و بسازد.

قباد و شیرین بچه دار نمی‌شوند و به همین دلیل به خاطر این که چه کسی مشگل دارد و بچه دار نمی‌شود همیشه با هم دعوا می‌کنند. بزرگ آقا که دیگر از آنها بسیار خسته شده و احتیاج به وارث دارد ، تصمیم میگرد برای دامادش قباد زن بگیرد تا ببیند مشگل از کیست؛ و بعد از خود وارثی داشته باشد. یک شب که پدر شهرزاد پیش بزرگ آقا می‌رود و گلایه می‌کند که دوست ندارد فرهاد با اینکه پسر دوست قدیمی اش است ، با دخترش ازدواج کند ، بزرگ آقا شهرزاد را برای قباد خواستگاری می‌کند. وقتی این خبر به گوش شهرزاد می‌رسد…معرفی عوامل 

در ابتدا قرار بود که اسم این سریال «روزی روزگاری عاشقی» باشد اما اسم آن به «شهرزاد» تغییر یافت. داستان سریال «شهرزاد» در دههٔ ۱۳۳۰ خورشیدی می‌گذرد و روایتی عاشقانه بر بستر تاریخ است.  نغمه ثمینی و حسن فتحی نویسندگان این مجموعه می‌باشند.

سریال «شهرزاد» به کارگردانی «حسن فتحی» و بازی «ترانه علیدوستی» ، «مصطفی زمانی» ، «علی نصیریان» ، شهاب حسینی» و «پریناز ایزدیار» یک سریال درام تاریخی و عاشقانه است که برای پخش خانگی تولید شده است. داستان سریال شهرزاد از زمان کودتای ۲۸ مرداد به بعد اتفاق می‌افتد و بیشتر مضمونی رمانتیک دارد و می‌توان آن را ملودرامی عشقی جنایی تعریف کرد. سریال شهرزاد با هنرنمایی سه نسل از هنرمندان ایرانی ، پرهزینه‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی است که داستان عاشقانه‌ای را در تهران قدیم روایت می‌کند.

این سریال همزمان در کشور آلمان و آمریکا نیز نمایش داده می‌شود و به همین مناسبت در روز ۲۰ مهر ماه مراسم فرش قرمز با حضور بازیگران و دست اندر کاران این سریال در شهر «کلن» آلمان برگزار شد. «سید محمد امامی» تهیه کننده این سریال ۲۸ قسمتی است و «اسماعیل عفیفه» مجری طرح آن است. «شهرزاد» سومین محصول تصویر گستر پاسارگاد است. حسن فتحی که افزون بر کارگردانی سریال «شهرزاد»، نویسندگی آن را نیز انجام داده است. وی پیش از این مجموعه‌های پهلوانان نمی‌میرند، میوه ممنوعه و مدار صفر درجه و شب دهم را ساخته است.عرضه و پخش

هر دوشنبه ، قسمت جدیدی از این سریال در شبکه نمایش خانگی عرضه شد ، همچنین پخش جهانی سریال شهرزاد از ۱۰ اکتبر توسط شرکت فیلمسازی «ای ام فیلم» در آلمان آغاز شد. همچنین فروش این مجموعه در اواسط پخش سریال در امارات متحده عربی آغاز شده بود. لازم است ذکر شود که در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ عرضه فصل اول سریال که ۲۸ قسمت می‌باشد به پایان رسید. پخش فصل دوم سریال شهرزاد نیز از روز دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ( ۱۹ ژوئن ۲۰۱۷ ) به صورت هفتگی آغاز شد.موسیقی

در قسمت‌های اولیه ، تیتراژ ابتدایی و پایانی این سریال با صدای علیرضا قربانی اجرا شد ، ولی از قسمت پنجم به بعد تیتراژ جدیدی با عنوان «کجایی» با صدای محسن چاوشی جایگزین شد. پیش‌تر دو ترانه «به رسم یادگار» با ترانه‌سرایی حسین صفا و «همخواب» با شعری از وحشی بافقی توسط این خواننده اجرا شد و به عنوان کلیپ‌ها و تیزرهای سریال پخش می‌شود.فصل دوم سریال شهرزاد

تهیه‌کننده شهرزاد گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده ساخت فصل دوم سریال شهرزاد از اوایل مهر ماه۱۳۹۵ آغاز می‌شود. محمد امامی تهیه‌کننده سریال پرمخاطب شهرزاد در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: از عوامل موفقیت این سریال می‌توان در درجه اول به فیلمنامه این سریال اشاره کرد که بارها نگارش و بازنویسی شده بود. ما روی ذائقه مخاطب مطالعه کردیم و به یک استاندارد نسبی رسیدیم. وی افزود: علاوه بر متن ، سریال شهرزاد تمام پارامترهای موفقیت را داشته است و محتوا ، فیلمنامه ، بازیگران ، کارگردان ، گروه تولید و تهیه از دیگر عوامل موفقیت این سریال محسوب می‌شود. امامی با بیان اینکه جامعه ما نسبت به مجموعه نمایش خانگی بی‌اعتماد شده بود ، گفت: ما با ساخت سریال شهرزاد توانستیم این اعتماد را بار دیگر به مردم و مخاطبان بازگردانیم.

وی دربارهٔ ساخت فاز دوم این سریال توضیح داد: شهرزاد در سه فصل به تولید می‌رسد که فصل دوم آن ۲۲ قسمت دارد. تهیه‌کننده شهرزاد اضافه کرد: در حال حاضر فیلمنامه این سریال توسط حسن فتحی و نغمه ثمینی در حال نگارش است و ۱۴ قسمت اول این سریال نگارش شده است. امامی گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان تیر ماه نگارش فیلمنامه شهرزاد۲ به پایان می‌رسد. پیش تولید خاصی برای این کار نداریم چون دکور و لوکیشن‌های ما آماده است و از اوایل مهر ماه ۱۳۹۵ کار تصویربرداری این سریال را آغاز می‌کنیم. پخش «فصل دوم سریال شهرزاد» از روز دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ( ۱۹ ژوئن ۲۰۱۷ ) به صورت هفتگی آغاز شد.کمپین «نه به شهرزاد»

نادر فتوره‌چی به همراه برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک ، اینستاگرام و تلگرام ، در آبانماه سال ۱۳۹۵ کمپینی را با عنوان «نه به شهرزاد» راه اندازی کرد که هدف از آن روشن شدن منابع مالی سریال شهرزاد ، پس از بازداشت تهیه کننده آن در ارتباط با پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان بود. این کمپین پس از آن آغاز شد که ترانه علیدوستی ، بازیگر نقش «شهرزاد» در صفحه اینستاگرام خود شایعات پیرامون این سریال را مردود دانست ، اما نادر فتوره‌چی با طرح پرسش‌هایی از وی ، خواستار شفاف‌سازی عوامل سریال شهرزاد در خصوص ارتباط محمد امامی ، سرمایه‌گذار بازداشتی این سریال و پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان شد.

ناتوانی ترانه علیدوستی در ارائه پاسخ‌های قانع کننده ، منجر به گسترش دامنه پرسش‌ها ، از جمله طرح پرسش از رضا کیانیان ( بازیگر ) ، شهاب حسینی ( بازیگر ) ، حسن فتحی ( کارگردان ) و نغمه ثمینی ( نویسنده سناریوی سریال ) شد و هر یک از این افراد با واکنش‌هایی که از طرف اعضای کمپین «نه به شهرزاد» قانع کننده نبود ، منجر به گسترش دامنه این کمپین شدند تا حدی که تمامی رسانه‌های فارسی زبان در داخل و خارج از کشور ، پس از مدت‌ها بی‌توجهی ، در نهایت ناچار به بازتاب اخبار و اهداف این کمپین شدند. کمپین «نه به شهرزاد» پس از آنکه از پاسخ‌های عوامل این مجموعه قانع نشد ، مطالبه «توقف تولید سریال تا روشن شدن منابع مالی» را به اهداف خود اضافه کرد و اعضای فعال آن از جمله فتوره‌چی اعلام کرند که کمپین را تا توقف تولید این مجموعه با هدف روشن شدن منابع مالی آن ادامه می‌دهند.

 در اوایل دی ماه ، حسن فتحی ، کارگردان سریال شهرزاد در جشنواره‌ای به نام «یاس» خواهان حمایت اعضای خانه سینما و انجمن کارگردانان از این سریال شد ، اما دو روز پس از این درخواست و درحالی که کمپین «نه به شهرزاد» به فعالیت‌های خود افزوده بود ، ناگهان خبر توقف تولید این سریال در رسانه‌ها مطرح و روابط عمومی این مجموعه ، دلیل توقف را «کمردرد کارگردان» و به صورت «موقت» اعلام کرد. پس از این اتفاق ، فتوره‌چی در متنی که در فیسبوک نوشت ، از اعضای کمپین قدردانی کرد و علت توقف تولید سریال را ناشی از فعالیت‌های کمپین «نه به شهرزاد» دانست. دو روز پس از توقف تولید نیز ، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس از «تأیید پولشویی سرمایه‌گذار سریال شهرزاد» خبر داد و تولید این مجموعه از آن زمان تا کنون متوقف باقی مانده است.

گردآوری و ویرایش:   سی ویو - پایگاه اطلاعاتی سینما
                               30view -  all about Cinema
*نام و نام خانوادگی * مدرک تحصیلی
* تاریخ تولد

* پست الکترونیک
* جنسیت * تلفن تماس
* وضعیت تاهل * نظام وظیفه
* آدرس * توضیحات
کد امنیتی