اکنون ثبت نام کنید
2020 July 15

All About Cinema

اخبار مرتبط

نمایش خبر

 • پولانسکی پرونده جاسوسی را در لهستان می‌گشاید

  پولانسکی پرونده جاسوسی را در لهستان می‌گشاید

  1393/04/09 ساعت 03:07

  رومن پولانسکی تصمیم گرفته پرونده جنجالی جاسوسی پایان قرن نوزدهم را در لهستان به تصویر بکشد، مشروط بر این که دولت لهستان در مورد مسترد نکردن وی به آمریکا تضمین قانونی بدهد.

  رومن پولانسکی(Roman Ploanski)، فیلمساز مشهور لهستانی که این روزها در فرانسه زندگی می‌کند و در آمریکا تحت تعقیب قانونی است، قصد دارد به پرونده جاسوسی پیش از جنگ جهانی اول مشهور به «ماجرای درایفوس» بپردازد.

  به نوشته ورایتی، پولانسکی می‌خواهد این فیلم را در کشور زادگاهش جلوی دوربین ببرد، ولی از دولت آن کشور درخواست کرده است که وی را به آمریکا مسترد نکند.

  بنا به این گزارش، روبر بن‌موسا، تهیه کننده فرانسوی فیلم پولانسکی اعلام کرده است: «ما هنوز به تصمیم نهایی نرسیده‌ایم. این امر حداقل به دو عامل بستگی دارد. اول شرایط فنی است که به استودیوهای فیلمسازی مربوط می‌شود، و تا همین مرحله هم می‌دانیم که این شرایط محقق شده است. دومین عامل ماهیتی حقوقی دارد. ما نیاز به تضمین مکتوب داریم مبنی بر اینکه رومن پولانسکی در لهستان از امنیت برخوردار خواهد بود.»

  پرونده اتهام رومن پولانسکی به آزار جنسی در سال 1977 موجب شده است که این فیلمساز 81 ساله از بیم زندانی شدن در آمریکا به آن کشور و کشورهای دیگری که قرارداد استرداد محکومان به امریکا را دارند، سفر نکند. با این حال به‌نظر نمی‌رسد که دولت لهستان تمایلی به تحویل وی به آمریکا داشته باشد، زیرا این فیلمساز که تابعیت دوگانه لهستانی-فرانسوی دارد، سال گذشته نیز در جشنواره‌ای در لهستان شرکت کرد و بازداشت نشد.

  فیلم مربوط به پرونده سروان آلفرد درایفوس(Alfred Dreyfus) فرانسوی که در سال 1894 متهم به خیانت به کشورش شد و دادگاه وی تا سال 1906 به طول انجامید، قرار است بهار آینده با بودجه 35 میلیون یورویی (تقریباً معادل 48 میلیون دلار) و احتمالاً در لوکیشن‌های کراکوف تولید شود. این اطلاعات را بن‌موسا که در لهستان مشغول بازدید از لوکیشن‌ها و استودیوهای آن کشور از جمله آلورنیا استودیوز، ATM فیلم و WFDiF است، در اختیار ورایتی قرار داده است.

  بن‌موسا گفته است: «این پروژه‌ای در مقیاس بزرگ و قابل مقایسه با «پیانیست/The Pianist» است. داستان فیلم در پاریس قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم می‌گذرد و ما صحنه‌های بسیاری را باید بسازیم. به همین علت است که مشغول بازدید از لهستان هستیم.»

  عنوان پروژه در حال حاضر «ماجرای درایفوس» (The Dreyfus Affair) و داستان فیلم اقتباسی از رمان «یک افسر و یک جاسوس» اثر رابرت هریس است. فیلم به‌صورت مشترک بین چند کشور به زبان انگلیسی و با بازیگران آمریکایی و انگلیسی تهیه خواهد شد.

  رومن پولانسکی در سال 1933 در پاریس متولد شد و خانواده لهستانی او هنگامی که وی خردسال بود به لهستان بازگشتند و در سال‌های آغاز جنگ جهانی دوم، به اردوگاه‌های نسل‌کشی نازی‌ها فرستاده شدند و مادرش در اردوگاه ماتهاوزن اتریش جان باخت. رومن پولانسکی توانست در سن هفت سالگی از چنگال نازی‌ها بگریزد و پس از جنگ، در رشته بازیگری تحصیل و در سال 1955 در فیلم «یک نسل/A Generation» آندری وایدا بازی کرد.

  وی با ساختن فیلم‌های کوتاه موفق شهرتی به‌هم زد و اولین فیلم بلندش، «چاقو در آب/Knife in the Water» نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان سال 1964 شد.

  «انزجار/Repulsion»، «بن‌بست/Cul-de-sac»، «‌بچه رزمری/Rosemary's Baby»، «محله چینی‌ها/Chinatown»، «تس/Tess»، «ماه تلخ/Bitter Moon»، «مرگ و دوشیزه/Death and the Maiden»، «کشتار/Carnage» و «ونوس در پوست خز/Vénus à la fourrure» از جمله آثار وی هستند.

  پولانسکی شخصاً پنج بار نامزد اسکار و با «پیانیست/The Pianist» در سال 2003 برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد.


  منبع: خبرگزاری آنا
  گردآوری و ویرایش:   سی ویو - پایگاه اطلاعاتی سینما
                                 30view -  all about Cinema

*نام و نام خانوادگی * مدرک تحصیلی
* تاریخ تولد

* پست الکترونیک
* جنسیت * تلفن تماس
* وضعیت تاهل * نظام وظیفه
* آدرس * توضیحات
کد امنیتی