اکنون ثبت نام کنید
2021 January 18

All About Cinema

 • چنگیز جلیلوند، دوبلور سرشناس ایرانی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

  چنگیز جلیلوند، دوبلور سرشناس ایرانی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

  1399/09/03 ساعت 18:49

  به گزارش سی ویو به نقل از مووی مگ ، چنگیز جلیلوند که در میان دوبلورها به مرد حنجره طلایی معروف بود ، دوم آذر ماه ـ در سن هشتاد سالگی درگذشت.
  جلیلوند ششم آبان ماه ۱۳۱۹ در شیراز متولد شده بود. این دوبلور ، مدیر دوبلاژ و هنرپیشهٔ ایرانی، مدتی بود که به دلیل ابتلا به بیماری کووید ـ ۱۹ در بیمارستان بستری بود و آخرین خبرها از درگیری ۸۰ درصدی ریه اش به ویروس کرونا حکایت داشت.
  جلیلوند فعالیت هنری‌اش را در سال ۱۳۳۶ و با تئاتر به همراه ابوالحسن تهامی آغاز کرد. او مدت ۲۰ سال را در آمریکا به سر برد اما سرانجام به کشور بازگشت و کار دوبله را از سال ۱۳۷۷ سر گرفت. وی در چند مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی نیز بازی کرده‌ است.
  جلیلوند در گویندگی‌هایش قابلیت تیپ سازی را داشت و می‌توانست صداهای مختلفی را به وجود آورد. او به جای بازیگران مشهور خارجی و داخلی بسیاری گویندگی کرده‌است. وی با تیپ سازی خلاقانهٔ خود گویندهٔ اصلی نقش‌های مارلون براندو بود.
  استاد جلیلوند در «دختر شیطان» دیالوگ های حمید فرخ نژاد را به انگلیسی دوبله کرد. اتفاقی که کمتر دوبلوری به آن مسلط بود؛ او در فیلم «سلام بمبئی» نیز به جای محمدرضا گلزار حرف زد.
  جلیلوند یکی از بزرگترین دوبلورهای سینمای ایران و بسیار انسان بزرگ و از معدود دوبلورهایی بود که به دو زبان ایرانی و انگلیسی دوبله می کرد.

  منبع  :   moviemag.ir
  گردآوری و ویرایش:   سی ویو - پایگاه اطلاعاتی سینما
  30view -  all about Cinema

  نمایش همه اخبار مرتبط
*نام و نام خانوادگی * مدرک تحصیلی
* تاریخ تولد

* پست الکترونیک
* جنسیت * تلفن تماس
* وضعیت تاهل * نظام وظیفه
* آدرس * توضیحات
کد امنیتی